Chyba w życiu każdego z nas dochodzi do momentu, gdy zderzamy się ze ścianą i nie wiemy, w jaki sposób dalej poprowadzić naszą karierę zawodową? X lat pracy w jednej firmie, zmęczenie, wypalenie, to wszystko powoli nas dotyka i wypala od środka. Dużo z nas cierpi z powodu tego rodzaju problemów, ale niestety są tacy, którzy na co dzień mają jeszcze większe trudności, a mianowicie osoby niepełnosprawne, które na co dzień bardzo często boją się nawet wychodzić z domu.
Czy rehabilitacja zawodowa może wspomóc osoby niepełnosprawne w znalezieniu pracy?
Być może odpowiedzią na wszystkie nasze bolączki okaże się skuteczna rehabilitacja zawodowa. Z pewnością jej przeprowadzenie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, jednakże może bardzo dużo zmienić w naszym życiu. O tym, w jaki sposób możemy przeprowadzić taką rehabilitację i do kogo możemy się udać w razie jakichkolwiek problemów przeczytacie Państwo w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Jak się skutecznie zrehabilitować?
Proces rehabilitacji zawodowej musi się odbywać przede wszystkim w zgodzie z wykształceniem i preferencjami danej osoby niepełnosprawnej. Proces reorientowania powinien być jak najbardziej ukierunkowany na daną osobę, wskazując najoptymalniejszy dla niej kierunek kształcenia i zatrudniania. Ogółem jej przebiega można podzielić na cztery kolejne etapy: oceny zdolności do podjęcia pracy, przygotowania do podjęcia zatrudnienia, zatrudnienia na właściwym i adekwatnym dla danej osoby stanowisku i opiekę nad daną osobą już w trakcie wykonywania pracy, zwłaszcza na początku (w trakcie adaptacji pracownika). Najważniejszy cel rehabilitacji zawodowej stanowi w tym rozumieniu zdobycie i utrzymanie odpowiadającego jej zatrudnienia oraz możliwości awansu zawodowego.
Sukcesem rehabilitacji zawodowej jest pomiar samooceny danego pracownika (poczuciem przydatności zawodowej), poczuciem jego samorealizacji i zadowolenia z wszystkich wykonywanych przez niego obowiązków zawodowych. Wszelkie działania tego rodzaju zostały także uregulowane prawnie w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W praktyce aktywność ludzi niepełnosprawnych jest wspierana przez Państwo poprzez wprowadzanie różnego rodzaju dofinansowań i ulg na rzecz ich zatrudnienia. Wszystkie te działania mają służyć temu, aby pracodawcy chętniej zatrudniali pracowników, posiadających różnego rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności. W myśl wspomnianej ustawy:
„rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy”.
Rehabilitacja zawodowa a rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych
Jak się okazuje wszelkie działania, związane z rehabilitacją zawodową niepełnosprawnych odgrywają kluczową rolę w ich rehabilitacji społecznej. Przecież bez wychodzenia na zewnątrz, spotkań – dana osoba niepełnosprawna w ogóle nie może zaistnieć w otaczającym je społeczeństwie. Zamykanie się w domu, na innych powoduje całkowitą izolację, strach, niepokój, który towarzyszy później wszelkim kontaktom z innymi ludźmi. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby włączać osoby niepełnosprawne w życie społeczne, a aby to robić trzeba przede wszystkim dać im pracę i możliwości zarabiania pieniędzy.
Wyalienowanie niepełnosprawnych z naszego świata nie sprzyja nikomu, a już szczególnie im samym. Wszystkie działania wokół rehabilitacji zawodowej są szczytną inicjatywą i powinno się robić wszystko, aby tego rodzaju działań było jak najwięcej.
Więcej informacji na ten temat można odnaleźć między innymi na stronie ministerstwa pracy, czy pobliskich urzędów pracy. W razie jakichkolwiek pytań warto zadzwonić na infolinię lub udać się do pobliskiego powiatowego urzędu pracy. Nie bójmy się wychodzić do ludzi i dawać szansę innym, bo każdy z nas tak samo na to zasługuje. Niech rehabilitacja zawodowa wspiera najsłabszych!