Rozmowa kwalifikacyjna to przeżycie zarówno dla przyszłego pracownika, jak i właściciela firmy lub osoby przeprowadzającej rekrutację. Od jej powodzenia zależy przyjęcie chętnego do firmy, jej dalszy rozwój oraz wszelkie warunki pracy i zysków. Jak powinna być przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna? Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Na co zwracać uwagę podczas rozmowy o pracę? Jakie cechy przyszłego pracownika powinny wpływać na pozytywną ocenę?
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa o prace powinna przebiegać w miłej, sympatycznej atmosferze. Osoba rekrutująca powinna zapewnić kandydatowi spokojne otocznie, w którym wnioskodawca może poczuć się bezpiecznie i bezstresowo. Osoba przeprowadzająca rozmowę powinna zapewnić chętnemu wodę lub coś do picia oraz wygodne stanowisko siedzące. Ponadto powinna się na początku przedstawić, określić stanowisko pracy, na jakie poszukiwani są pracownicy oraz pozwolić przedstawić się kandydatowi. Kolejno, podczas rozmowy powinny zostać zadane odpowiednie pytania – zawodowe, osobiste, polegające również na luźnej rozmowie. Kandydat powinien móc wyrazić siebie, swoje poglądy, zainteresowania, możliwości i oczekiwania.
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
To, jak będzie przebiegała rozmowa o pracę, ściśle uzależnione jest od rodzaju wakatu, a także specyfiki firmy. Do najbardziej popularnych i pomocnych pytania ze strony rekrutera należą m.in.:
– prośba o opisanie siebie, swojego charakteru oraz osobowości. „Proszę coś o sobie powiedzieć” – tak najczęściej skonstruowane jest zdanie, które już wiele może powiedzieć o zainteresowanym.
– „Skąd Pan/Pani wie o naszej firmie i wolnym etacie?” – To pytanie pozwoli dowiedzieć się o zainteresowaniu i popularności firmy, jak również zaangażowaniu przyszłego pracownika,
– Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na aplikację na to stanowisko” – tak postawione pytanie może przybliżyć umiejętności, doświadczenie oraz możliwości potencjalnego pracownika.
– „Co Pan/Pani wie o naszej firmie” – odpowiedź ukazuje, zainteresowanie pracownika branżą i rynkiem racy, a także przygotowanie do rozmowy i chęci uzyskania wakatu.
– „Jakie są Pana/Pani zalety i wady”. Dzięki tym pytaniom możliwe jest poznanie samooceny kandydata, a także wychwycenie jego cech osobowości. Umiejętność samooceny to ważny aspekt dobrego pracownika.
– Gdzie wcześniej Pan/Pani pracowała, dlaczego obecnie tam nie pracuje”,
– wiele innych.
Pytania podczas rozmowy o prace mogą również pojawić się ze strony kandydata. Ma prawo on bowiem dowiedzieć się o szczegółowych warunkach zatrudnienia, wynagrodzeniu, zakresie wykonywanych działań i zadań, zasadach panujących w firmie i wielu innych. Do najczęściej zadawanych pytań przez osobę ubiegającą się o etat są:
– „Jaki jest zakres obowiązków na danym stanowisku?”,
– „Jakie są godziny pracy – ewentualne zmiany”?,
– ” Jakie są przyszłe plany firmy oraz jakie założenia powinny zostać wykonane?”,
– „Jakie są możliwości rozwoju oraz kształtowania własnej kariery zawodowej?”,
– „Ile osób pracuje w danej firmie lub na podobnym stanowisku? Jak będzie wyglądała współpraca z innymi osobami zatrudnionymi przez przedsiębiorstwo?”
– „W jaki sposób mierzone są efekty pracy?”,
– „Jak wyglądają kolejne kroki rekrutacji i ewentualnego zatrudnienia?”
– wiele podobnych.
Każdy z tych pytań ułatwi dalsze decyzje na temat zatrudnienia oraz przyjęcia oferty pracy. Dzięki szczerej rozmowie, jak również możliwości rozwiania wszelkich wątpliwości zarówno osoba rekrutująca, jak i kandydat lepiej zapoznają się, ustala warunki pracy i zatrudnienia oraz zdobędą do siebie większe zaufanie. Dzięki wyjaśnieniu wszystkich kwestii, strony lepiej się poznają oraz unikną dalszych, ewentualnych nieprzyjemnych zdarzeń.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca powinien również zwrócić uwagę na:
– dostarczone CV i dokumenty,
– schludny wygląd kandydata,
– sposób wypowiadania się,
– zachowania grzecznościowe,
– pozycję podczas rozmowy,
– zainteresowanie rozmową,
– mimikę oraz gestykulację,
– wiele innych.