Rehabilitacja z zus

0
1052
rehabilitacja z zus

Rehabilitacja z zus przysługują osobom, które nie mogą pracować z powodu choroby, ale po wyleczeniu mają szansę wrócić do pracy.

Warto także pamiętać, że możemy z tej opcji skorzystać również, kiedy możemy jeszcze pracować, ale choroba może nam zablokować tę drogę w przyszłości. Warto dlatego podejść do sprawy profilaktycznie i w miarę możliwości zapobiegać zamiast potem leczyć. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, które umożliwia funkcjonowanie na godnym poziomie.

Lekarz powinien nam wydać orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które jest podstawą skierowania nas na turnus rehabilitacyjny. Właściwie wypełniony wniosek powinien zawierać takie informacje jak imię i nazwisko pacjenta oraz PESEL. Równie ważny jest adres zamieszkania oraz numer telefonu i opinia lekarza prowadzącego na temat tego, czy po udanej rehabilitacji pacjent będzie mógł wrócić do wykonywania swojej starej pracy. Warto zwrócić uwagę, że wzór wniosku jest dostępny na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które mogą brać udział w rehabilitacji powinny być ubezpieczone przed całkowitą niezdolnością do pracy.

Dopuszczona jest także częściowa niezdolność pracy

wózek inwalidzki

Ludzie, którzy pobierają rentę także są uprawnione do wyjazdu na taką rehabilitację. Oczywiście należy pamiętać, że rehabilitacja nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia, ale znacznie zwiększa szansę, żeby odzyskać starą formę. Oczywiście, niektórzy ludzie już nigdy nie będą w stanie wrócić do pełnej sprawności. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku sportowców, którzy uprawiają sporty ekstremalne. Kontuzja w takim zawodzie praktycznie uniemożliwia dalsze trenowanie na wysokim poziomie. Żeby otrzymać skierowanie na rehabilitację będziemy musieli poczekać 30 dni. Bardzo ważny jest czas, ponieważ im wcześniej zaczniemy rehabilitację po przebytej chorobie, tym większe mamy szanse na pełny powrót do zdrowia i wykonywanej wcześniej pracy.

Warto zauważyć, że biorąc udział w rehabilitacji organizowanej przez ZUS nie musimy brać pod uwagę żadnych kosztów. Wszelkie opłaty pokrywane są przez ZUS i dlatego nie musimy nic płacić za rehabilitację. Dobrze także pamiętać o tym, że koszty zakwaterowania oraz wyżywienia są pokrywane również przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie koszty podróży także są nam zwracane także nie musimy się o nic martwić. Niestety sytuacja nie jest taka kolorowa u osób pracujących na zlecenie, ponieważ pracodawca w takiej sytuacji nie ma obowiązku zapłacić za okres, kiedy pracownik przebywa na rehabilitacji. Dlatego bardzo ważne jest zbudowanie odpowiedniego zaplecza, żebyśmy mogli pracować zdalnie przebywając na leczeniu. Rehabilitacja trwa zazwyczaj 24 dni.

rehabilitacja

Oczywiście może ona się przedłużyć lub skrócić, jeżeli będzie taka potrzeba. W systemie stacjonarnym przeprowadzane jest leczenie narządów ruchu, a także układu krążenia oraz układu oddechowego. Natomiast system ambulatoryjny przeznaczony jest dla osób, które cierpią na dolegliwości związane z narządami ruchu oraz układem krążenia. Oczywiście nie wszystkie rodzaje choroby mogą być rehabilitowane przy pomocy ZUS-u. Zazwyczaj kwalifikują się takie dolegliwości, które najczęściej przyczyniają się do wykluczenia nas z pracy. Osoby, które są w wieku produkcyjnym powinny mieć możliwość zdobycia legalnego zatrudnienia. Jednocześnie bardzo ważne jest, żeby udzielić im pomocy wtedy, kiedy tego potrzebują.

Niestety czasami drobne urazy mogą się przerodzić w poważne schorzenia, które zostają z nami do końca życia. Poza rehabilitacją bardzo ważne jest także stosowanie leków przeciwbólowych, które przynajmniej na chwilę pozwolą zredukować dyskomfort. Rehabilitacja jest możliwa zarówno w systemie stacjonarnym oraz w systemie ambulatoryjnym. Najważniejsze to jak najpoważniej podejść do tematu i właściwie wykorzystać czas, który jest przeznaczony na odpoczynek i powrót na zdrowia. Przy niektórych chorobach powrót do pracy może trwać bardzo długo. Warto w tym celu porozumieć się z pracodawcą, żebyśmy mogli bez problemów wrócić do pracy po wyzdrowieniu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here