Rehabilitacja oddechowa określana też rehabilitacją pulmonologiczną to niezbędny element terapii osób cierpiących na choroby zaburzające prace układu oddechowego. Zwykle ma charakter kompleksowy, co oznacza, że przy doborze odpowiednich ćwiczeń i porad biorą udział nie tylko pulmonolodzy i fizjoterapeuci, ale również psycholodzy, czy dietetycy. Takie holistyczne podejście pozwala na uzyskiwanie najlepszych rezultatów. W każdym przypadku sposób prowadzenia terapii oraz jej zakres powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego pacjenta.
Opracowanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń i zabiegów wymaga zwykle przeprowadzenia szeregu badań i konsultacji. Ponadto bierze się pod uwagę budowę ciała, zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ogólnej masie ciała, a także dotychczasową aktywność fizyczną i nałogi. Rehabilitacja oddechowa to niezbędny element leczenia takich chorób jak astma przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, czy śródmiąższowe schorzenia płuc, na przykład pylica. Poza tym wskazaniem do rehabilitacji są przebyte operacje w obrębie klatki piersiowej, a także górnej części jamy brzusznej.
W praktyce rehabilitacja oddechowa obejmuje między innymi naukę odpowiedniego postępowania w przypadku napadów duszności, które często towarzyszą pacjentom z problemami pulmonologicznymi. Duże znaczenie mają także ćwiczenia oddechowe, na przykład dmuchanie przez rurkę do napojów, czy dmuchanie baniek mydlanych. Uzupełnieniem tego typu ćwiczeń mogą być umiejętne oklepywanie klatki piersiowej, czy ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Celem rehabilitacji jest przywrócenie choremu sprawności fizycznej, ale również poprawa jego stanu psychicznego i sytuacji społecznej.
Rehabilitacja może przyjąć formę regularnych zajęć, odbywających się na przykład dwa razy w tygodniu bądź też ciągłej terapii odbywającej się w warunkach szpitalnych.
Aby móc skorzystać z rehabilitacji refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy uzyskać odpowiednie skierowanie od swojego lekarza prowadzącego, a następnie zarejestrować się w poradni rehabilitacyjnej, oczekując na swoją kolej. Niestety, w polskich realiach kolejki do tego typu poradni są zwykle bardzo długie. W przypadku wielu chorób kluczowe znaczenie ma szybkość wdrożenia odpowiedniej terapii, dlatego wiele osób zamiast korzystać z terapii opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, decyduje się na prywatną rehabilitację.
W każdym przypadku zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy konkretnej poradni, dobrze jest zapoznać się z opiniami na jej temat wystawianymi przez dotychczasowych pacjentów, co stanowi najlepszą rekomendację lub też powód do dalszych poszukiwań. Nieocenionym źródłem informacji jest w tym przypadku internet. W popularnych wyszukiwarkach oraz na forach internetowych poświęconych chorym z problemami pulmonologicznymi można łatwo znaleźć opinie na temat poszczególnych poradni.
Przewlekłe choroby płuc w wielu przypadkach uniemożliwiają pacjentom normalne funkcjonowanie. Towarzysząca im na co dzień duszność i męczliwość sprawiają, że wykonanie nawet prostych czynności może wymagać z ich strony wiele wysiłku. Dzięki dobrze przeprowadzonej rehabilitacji chorzy pozbywają się tych niedogodności i zyskują zupełnie nowy komfort życia. Dla wielu z nich rehabilitacja to również szansa na powrót do pracy, kontynuowania dotychczasowych racji, czy innych aktywności, w których kluczowe znaczenie na efektywne oddychanie.
Właśnie dlatego tak ważne jest, by kompleksowa rehabilitacja obejmowała jak najszersze grono pacjentów pulmonologicznych i była standardowo zalecana im przez lekarzy prowadzących. Należy również pamiętać o tym, że rehabilitacja to proces, na którego efekty trzeba zwykle poczekać dłuższy czas. Pierwsze efekty nie pojawia się po odbyciu jednych, czy dwóch zajęć, ale kiedy już wystąpią, pacjent z pewnością będzie zadowolony z tego, że zdecydował się na terapię. Standardowa terapia trwa co najmniej osiem tygodni, w których trakcie chory uczestniczy w zajęciach dwa lub trzy razy w tygodniu.