Rehabilitacja nadgarstka

0
1300
rehabilitacja nadgarstka

Każdemu może się zdarzyć wypadek, w którym bardzo poważnie możemy uszkodzić swój nadgarstek. Czasem nie trzeba tak wiele, żeby do takiego stanu rzeczy doprowadzić. Wystarczy niefortunny ruch, mocniejsze uderzenie, a już możemy mieć bardzo poważny problem.

Dlatego też przy wykonywaniu wielu czynności, w szczególności, należy zwracać baczną uwagę na to, jak operujemy naszym nadgarstkiem. Kiedy już jednak ulegniemy bardzo poważnemu wypadkowi, a nasz nadgarstek, będzie poważnie uszkodzony, musimy zapewnić sobie odpowiednią rehabilitację.

Jest to o tyle ważne, iż wpływa to na późniejsze funkcjonowanie danej części ciała. Jak w innych przypadkach bywa, im wcześniej zostanie podjęta taka rehabilitacja, tym bardziej mamy większe szanse na to, że nasz nadgarstek, będzie zupełnie sprawny. Rehabilitacja nadgarstka. Złamanie w okolicy nadgarstka, w przeważającej części, zdarza się u osób starszych, a także u kobiet w okresie pomenopauzalnym, kiedy kości mogą być osłabione przez osteoporozę. Aby uniknąć wszelkich powikłań po takim złamaniu, a co za tym idzie, aby wszystko wróciło do wspomnianej już pełnej sprawności, konieczna jest rehabilitacja, która umożliwi nam doprowadzenie do pożądanego stanu.

Jakie są typowe złamania samego nadgarstka oraz jego okolicy?

Do typowych objawów złamania nadgarstka, należą niewątpliwie: Wszystkie zniekształcenia, obrzęk, a także widoczny krwiak w miejscu powstałego urazu oraz silny ból. Ruchomość nadgarstka, może być zachowana lub nie. Wszystko to zależy głównie od samego urazu, jaki nabędziemy. Może się tak zdarzyć, że objawy te będą słabo nasilone. Są to głównie przypadki występujące u kobiet, które są dotknięte osteoporozą. W takich sytuacjach, lekarze mogą mieć poważną wątpliwość, czy jest to typowe złamanie. Dlatego też w takich przypadkach, zlecane jest badanie RTG.

ręka

Nie jest to nic innego, jak specjalistycznie przygotowane zdjęcie całej przestrzeni, które pozwoli na dokładne ustalenie, jaka jest to przyczyna. Jeżeli upewnimy się, że jest to złamanie naszego nadgarstka, należy w pierwszej kolejności unieruchomić sąsiednie stawy, a co za tym idzie, ręka jest włożona w gips od nadgarstka po sam łokieć. W zależności od tego, jakiego typu jest to złamanie, tego rodzaju usztywnienie, nosi się od trzech, aż do sześciu tygodni. Konieczny jest także temblak na rękę ponieważ w innym wypadku, doprowadzimy do powstania obrzęku, a to z kolei poważnie utrudni przeprowadzenie procesu dalszego leczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oszczędzamy również staw ramienny popularnie zwany też barkiem.

Musimy także zwrócić uwagę na to, czy gips nie jest za ciasny oraz na to, czy nie puchną palce. Krążenie wówczas w tym miejscu jest o wiele słabsze, niż zazwyczaj, a co za tym idzie, możemy doprowadzić do niedotlenienia, jak również zastoju krążeniowego. W takim wypadku, jeżeli zauważymy tego typu nieprawidłowości, należy w trybie natychmiastowym skontaktować się z lekarzem, który szybko podejmie się wyeliminowania tego problemu i przywróci sprawność układu krążenia. W żadnym razie, nie należy zapominać o obowiązujących podczas tego typu leczenia wizytach kontrolnych. Olbrzymią wadą gipsu jest jego ciężar.

nadgarstek

Można co prawda zdecydować się na lżejszy materiał, z którego będzie on wykonany, ale w tym wypadku, nie podlega on żadnej refundacji. Ćwiczenia dużym sukcesem w całym leczeniu. Bardzo ważnym elementem całego procesu, jest oczywiście wspomniana rehabilitacja, która polega na intensywnym ćwiczeniu chorego miejsca. Należy także pamiętać, że tak, jak z resztą we wszystkich dziedzinach życia, nie można przesadzić ponieważ skutek całego przedsięwzięcia, może być odwrotny.

Dlatego też, wszelkie podejmowane czynności, powinny być ustalane z lekarzem, albo przydzielonym rehabilitantem, którzy bez wątpienia doradzą, jak konkretnie postępować oraz ile w danym dniu ćwiczeń należy wykonać. W ten sposób doprowadzimy uszkodzony nadgarstek do sprawności, do której tak skutecznie dążymy po wypadku. Wszelkie zasady, które ustaliliśmy z naszymi medykami, bezwzględnie muszą być zachowane.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here