Jakie witaminy ma banan

0
1450
jakie witaminy ma banan

Żółte smaczne owoce dostępne zarówno latem, jak i zimą, znane są wszystkim fanom owoców. Nie dość, że bardzo smaczne owoce tropikalne, to jeszcze posiadają całą gamę właściwości lecznicze i zdrowotne. Banan, który tak naprawdę jest jagodą, choć nikt zwykle o tym nie pamięta i nie myśli. Najczęściej w sklepach mamy do czynienia to banany zwyczajne. Samo słowo banan pochodzi od słowa oznaczającego palec w języku arabskim – banan, często też można znaleźć informację, że pochodzi od słowa banana, które jest pochodzenia afrykańskiego.

Banany, które kupowane są w sklepach pochodzą głównie z upraw hodowlanych, gdzie zbierane są jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości, tak aby przetrwały daleką podróż. Transport owoców może trwać nawet cztery tygodnie. Dopiero, kiedy docierają do miejsca docelowego, są przechowywane w wyżej temperaturze, aby szybciej dojrzały. Dopiero wtedy wprowadzane są na rynek docelowy. Ciekawostka, zakupione zielonkawe banany, nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ im to szkodzi. Natomiast dojrzałe owoce, mogą być przechowywane w lodówce.

Jakie makroelementy posiada banan?

Ten tropikalny owoc posiada bardzo wiele składników odżywczych, choćby wapń i białko, o posiadanie których, pewnie nikt nie podejrzewałby banana. Dzięki kompleksowemu zestawowi witamin, banan sprzyja całemu organizmowi i ma dobroczynny wpływ na cały ludzki organizm. W bananie znajduje się spora dawka magnezu, który korzystnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Magnez znany jest z antystresowych właściwości. Dodatkowo zjedzenie banana może korzystnie wpłynąć na osoby z gorszym nastrojem, osoby stresujące się, cierpiące na przewlekły stres, ponieważ ten cudowny makroelement jakim jest magnez, również korzystnie wpływa na poprawę nastroju oraz na poprawę koncentracji.

banany i owsianka

Jakie witaminy ma banan?

Banany mogą podzielić się z nami sporą dawką różnych witamin. Od witaminy A, poprzez C, D, E, K, B1, B2, B3, aż po foliany i kwas foliowy. Banan jest też bardzo cenny owocem w przypadku osób, które mają problemy zdrowotne związane z układem pokarmowym, a nawet z wrzodami. Bardzo delikatny miąższ nie drażni, podrażnionego żołądka czy jelit. Witamina B6 pomaga łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a dodatkowo wpływa na łagodzenie bólów, które dla większości kobiet są bardzo uciążliwe i dokuczliwe.

Jakie są dobre cechy bananów?

Banany dzięki swoim właściwościom znajdują również zastosowanie, czy też są cennym wsparciem w innych dolegliwościach. Do najczęściej wymienianych właściwości bananów są: wzmacnianie odporności, dzięki zawartości witaminy C i E; pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu – wbrew temu, jak wygląda banan, okazuje się, że w siedemdziesięciu procentach składają się z wody. Dzięki temu równie świetnie sprawdzą się w objawach biegunki i zgagi. Banany zawierają pektyny, które wiążą wodę i dzięki temu absorbują toksyny, a potas pomaga w uzupełnianiu elektrolitów, które tracone są podczas uporczywej biegunki. Natomiast w zgadze pomaga, dzięki możliwości neutralizacji kwasów żołądkowych.

banany

Ten żółty tropikalny owoc pomaga w leczeniu i profilaktyce osteoporozy, dzięki zawartości wapnia, witaminy C, magnezu, potasu, manganu oraz cynku i miedzi.
Banany pomimo dość sporej kaloryczności są odpowiednim owocem dla osób przebywających na ditach odchudzających. W owocach bowiem występuje tryptofan, który ogranicza łaknienie, a także bierze udział w przemianie materii.

Banan dobry na wszystko

Podsumowując wszystkie makroelementy i witaminy, jakie zawiera banan jest on cenionym owocem, polecanym wszystkim. Dodatkowym atutem bananów jest pozytywny wpływ na skórę. Dzięki witaminom młodości wpływa pozytywnie na skórę, chroni przed działaniem wolnych rodników. Banana można nazwać również owocem szczęścia, ponieważ zawarty w nim tryptofan, podczas rozkładu, wytwarza serotoninę, która przez wszystkich znana jest jako hormon szczęścia.
Nie dość, że smaczny to jeszcze pomaga zatrzymać młodość i utrzymać dobre samopoczucie. Jedzmy banany.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here