Jaki odkurzacz polecacie

0
1186
roomba

Jeszcze 4 dekady temu posiadanie odkurzacza było pewnym luksusem, a ówczesny model Zelmera wspominamy teraz z sentymentem i niedowierzaniem, że sama funkcja ssania odkurzacza była wtedy czymś tak niezwykłym. Obecnie producenci prześcigają się w ilościach funkcji, w nowych udogodnieniach, ale też nowoczesnym i atrakcyjnym designie.

Nic więc dziwnego, że mamy problem z wyborem najlepszego dla nas modelu i marki i często szukamy odpowiedzi na forach dyskusyjnych. Wystarczy prześledzić kilka tematów związanych z odkurzaczami, żeby zauważyć, że wciąż powtarza się to samo pytanie: jaki odkurzacz polecacie?

Czy idealny odkurzacz w ogóle istnieje?

Zdecydowanie na to pytanie należałoby odpowiedzieć, że nie. Nie ma takiego modelu, który zadowoliłby każdego użytkownika w równym stopniu. Dlaczego? Bo każdy z nas ma inny układ i wielkość mieszkań/ domów, inną nawierzchnię, inne potrzeby i wymagania i wreszcie inny budżet na zakup sprzętu.

Jaki rodzaj odkurzacza wybrać?

Do wyboru mamy naprawdę dużo modeli i wiele decyzji do podjęcia. Po pierwsze, czy chcemy w domu po prostu odkurzacz, a może robot, który umyje podłogi, wypierze dywany i przefiltruje powietrze. Tutaj wiele zależy od naszych środków, które chcemy przeznaczyć. Na dobrej jakości wielofunkcyjne urządzenie sprzątające trzeba wydać około 3000 złotych.

jaki odkurzacz

Przy tym trzeba wziąć pod uwagę jego gabaryty i wagę, ponieważ musimy znaleźć miejsce na przechowywanie go, a poza tym jeśli mamy piętrowy dom, dużą ilość schodów, jego przenoszenie może okazać się dużym utrudnieniem. Z kolei przy większej powierzchni dużym plusem będzie z pewnością odkurzacz z pojemnym zbiornikiem lub workiem na kurz. I tutaj pojawia się kolejne zagadnienie.

W większości znamy ten system worków jednorazowych, które po napełnieniu wyrzuca się z zawartością do odpadów i zakłada nową jednorazówkę. Jest to oczywiście bardzo wygodne i w miarę higieniczne rozwiązanie. Problem pojawia się, kiedy odkurzacz informuje nas o napełnieniu worka, a my zwyczajnie zapomnieliśmy zrobić zapas. Jeszcze większy problem możemy mieć w supermarkecie, kiedy staniemy przed półką z dziesiątkami rodzajów worków przeznaczonych do najróżniejszych modeli i nie jesteśmy w stanie ocenić, który będzie pasował do naszego.

Alternatywą będą odkurzacze bezworkowe, których praca opiera się na cyklonowej technologii przepływu powietrza, która jest bardzo skuteczna i w odróżnieniu od standardowych odkurzaczy zapobiega zapychaniu się filtra. Zbiornik należy jednak regularnie opróżniać i myć, pomocny w tym będzie kształt zbiornika ze specjalnie wyprofilowanym dzióbkiem, który zapobiegnie rozsypywaniu kurzu podczas opróżniania.

Przy wyborze odkurzacza powinniśmy wziąć pod uwagę zasięg działania, a więc odległość do jakiej dotrzemy bez przepinania wtyczki. Zasięg jest to więc długość kabla plus długość rury. Na rynku mamy do wyboru modele z kablem nawet 12 metrowym, ale do średniej wielkości mieszkania wystarczy standardowa długość. Do bardzo dużych metraży warto pomyśleć o kupnie odkurzacza bezprzewodowego pionowego. Jeśli chodzi o inne elementy wyposażenia, to duże znaczenie będzie miała szczotka, a właściwie jej przeznaczenie do nawierzchni tekstylnych lub twardych. Odpowiednie dobranie szczotki pozwoli nam dokładniej wyczyścić wykładziny z włosów, sierści i kurzu, a także nie zarysować płytek, paneli, czy lakieru.

jaki odkurzacz polecacie

Rura natomiast powinna być lekka, najlepiej aluminiowa, z możliwością regulacji długości, aby móc dostosować ją do siebie. Teleskopowa rura dodatkowo zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania.
Uchwyt musi być wygodny i ergonomiczny, jest to ważne, aby przy długotrwałym sprzątaniu nie nadwyrężać nadgarstka. Niektóre uchwyty zostały dodatkowo wyposażone w oświetlenie LED, które pozwala na oświetlenie trudno dostępnych i ciemnych miejsc, a także w przycisk dostosowujący moc ssania oraz włączenie i wyłączenie odkurzacza, bez potrzeby schylania się.

Hitem i obiektem pożądania w ostatnim czasie są automatyczne roboty sprzątające, które same są w stanie odkurzyć dany obszar. Mają one wiele zalet, ale również i wady, takie jak to, że nie otworzą i nie zamkną sobie drzwi, więc nie dotrą do wszystkich zabrudzonych miejsc. Wielu producentów oferuje modele z aplikacją mobilną, która potrafi sprawdzić, gdzie nasz sprzęt dotarł, a także pozwala na sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona nawet podczas naszej nieobecności w domu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here