Żyjemy w czasach suplementów. Jesteśmy społeczeństwem, które wręcz z przyjemnością sięga po różnego rodzaju tabletki, mające zadziałać na wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne. Suplementy diety w postaci tabletek, pigułek, kapsułek, proszków czy syropów, możemy kupić praktycznie na każdym kroku – od apteki, przez sklepy osiedlowe i supermarkety, poprzez stacje paliw i drogerie, aż po sklepy internetowe. Jednym z najbardziej ulubionych przez nas suplementem diety jest ten dostarczający magnezu.
Jaki magnez kupić, aby jedno suplementacja przynosiła oczekiwane rezultaty?
Magnez odgrywa szczególną rolę w organizmie, gdyż uczestniczy niemal we wszystkich procesach, które mają miejsce w naszym ciele. Może właśnie stąd bierze się jego popularność. Jest to czynnik zarówno przeciwstresowy, przeciwtoksyczny, ale także przeciwalergiczny i przeciwzapalny. Jest to także składnik naszych kości. Co więcej, wpływa na wzrost i regulację ciepłoty ciała oraz reguluje przemianę materii i działanie systemu nerwowego, co często odczuwamy przy niedoborach magnezu.
Suplementacja magnezu działa relaksująco i znieczulająco. Zapobiega zdenerwowaniu, lękom, zmęczeniu i bezsenności – dlatego przydaje się studentom w trakcie sesji i ludziom pracującym umysłowo, a także podczas stresujących okresów w życiu. Niedobór magnezu objawia się często zawrotami i bólami głowi oraz częstymi drganiami powieki – chyba każdy to zna z autopsji. Do innych symptomów należą migające punkciki przed oczami, drętwienie kończyn, wypadanie włosów, łamanie się paznokci, kołatanie serca, ataki rozpaczy, a nawet koszmary senne. Krótko można podsumować, że magnez usprawnia ważne procesy życiowe, a jego niedobór zdecydowanie utrudnia funkcjonowanie.
Najlepszym źródłem witamin czy składników mineralnych przy chęci suplementacji są zawsze naturalne źródła. Źródłem magnezu są przede wszystkim orzechy, migdały, rodzynki, ale także jako, soja, czy płatki owsiane. Warto również sięgnąć po kaszę gryczaną, fasolę, groch czy czekoladę. Te składniki, o ile nie jesteśmy uczuleni, z pewnością nam nie zaszkodzą.
Wszyscy wiemy, że kawa wypłukuje magnez, a zwolennicy paru filiżanek dziennie to kandydaci do suplementacji magnezu. Jeśli chcemy zapobiegać jego utracie z organizmu to warto zrezygnować z kawy na rzecz chociażby zielonej herbaty, która również pobudza organizm, dzięki zawartej w niej teinie. Dodatkowo zielona herbata jest bogata w antyoksydanty, które wykazują działanie prozdrowotne i korzystne dla naszej skóry.
Co jeśli naturalne sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów? Poza uzbrojeniem się w cierpliwość można sięgnąć po apteczne źródła magnezu. A rynku dostępna jest szeroka gama produktów, od suplementów w różnej postaci po leki. I tu bez wątpliwości można stwierdzić, że lepiej jest wybrać lek. A to dlaczego?
Leki muszą przejść szeregi badań, aby zostały wprowadzone do obrotu. Także ich skład jest odgórnie sprawdzony i potwierdzony, dzięki czemu wiemy ile w danej tabletce jest substancji i jaka substancją tam jest. Dzięki temu mamy realny obraz tego, jak tabletka może na nas zadziałać. Niestety, suplementy diety nie przechodzą takich testów, dlatego mimo bogatego składu na opakowaniu, mogą nie przynosić żadnych korzyści.
Forma magnezu nie robi większej różnicy. Jedynie osoby, które mają problemy żołądkowe i które wiedzą, że tabletki się nie wchłaniają w ich żołądku, powinny wybrać formy dojelitowe, to znaczy takie, w których substancja aktywna jest uwalniana dopiero w jelicie i tam jest wchłaniania.
Najlepiej przyswajalną formą magnezu są mleczany albo cytryniany magnezu. Takiej formy magnezu powinieneś szukać w opakowaniu. Dobrze, by lek który wybierzesz był wysokiej jakości, w dobrej dawce i w tej właśnie odpowiedniej formie. Inne związki magnezu są gorzej wchłanialne, a co za tym idzie – musisz wziąć ich więcej, by zobaczyć efekty.
Na rynku dostępne są różne magnezu, ale ty już wiesz, jak wybrać mądrze – magnez w formie leku, w odpowiedniej formie.