Jaki komputer do gier

0
1313
komputer do gier

Komputer stacjonarny czy też notebook to bez wątpienia urządzenia, które znaleźć możemy w każdym domu w Polsce i to bez znaczenia czy mówimy tu o mieszkaniach i domach w których mieszkają młode małżeństwa i pary czy też o domach osób w średnim czy starszym wieku.

Własny komputer, podobnie jak własny smartfon i samochód są czymś bez czego w obecnych, coraz bardziej zabieganych i dynamicznych czasach, nikt z nas nie może się obejść.

Jednak zakup komputera stacjonarnego to również spore wyzwanie. Niekoniecznie chodzi tu nawet o cenę, chociaż ją też trzeba wziąć oczywiście pod uwagę. Głównie chodzi tu o fakt, że komputer stacjonarny w przeciwieństwie do laptopów nie kupujemy jako gotowego zestawu, ale składamy z osobnych części. Zakupione części możemy złożyć samemu. Wbrew pozorom samodzielne złożenie komputera od podstaw nie jest niczym ciężkim (przypomina trochę składanie zestawu z klocków Lego, ale tym razem dla dorosłych), a sprawia wielką frajdę i daje też ogromną satysfakcję jeżeli wszystko nam się uda.

Oczywiście na rynku (szczególnie na portalach aukcyjnych) istnieją dziesiątki jeżeli nie setki gotowych i już złożonych zestawów komputerowych. Opisy takich zestawów zazwyczaj się bardzo krzykliwe i obiecują nam gruszki na wierzbie w postaci możliwości gry w najnowsze i najbardziej zaawansowane tytuły gier w 60 klatkach na sekundę, w najwyższych detalach i na dodatek w rozdzielczości 4K. Są to oczywiście w 99 na 100 przypadków bzdury.

Zdecydowana większość ekspertów mających jakiekolwiek pojęcie o technologii i składaniu komputerów stacjonarnych jest tego samego zdania: kupowanie takich gotowych zestawów jest bardzo złym pomysłem. Zestaw taki wyjdzie nam prawie zawsze drożej, niż kupienie tych samych podzespołów osobno – to po pierwsze. Po drugie są to zazwyczaj podzespoły drugiej kategorii, które nie będą w stanie uciągnąć najnowszych gier tak jak to obiecują ich sprzedawcy.

klawiatura

Często mogą to być też zestawy złożone z części (o zgrozo) używanych lub powystawowych. Może zdarzyć się też tak, że poszczególne podzespoły będą źle dobrane i będą przez to źle ze sobą współgrały, tym samym zmniejszając ogólną efektywność całego zestawu. Dobrym przykładem mogą być tu chociażby zasilacze dawane do takich gotowych zestawów – są one zazwyczaj zbyt słabe żeby zasilić w odpowiedni i bezpieczny sposób cały komputer, przez co często takie gotowe zestawy z portali aukcyjnych po kilku miesiącach przepala się i psuje.

Jeżeli już bardzo chcemy zakupić gotowy zestaw komputerowy, to jedyną opcją przy której nie ryzykujemy kupna czegoś złego, jest zakup gotowego zestawu w autoryzowanym dużym sklepie internetowym, który daje nam gwarancję, że wszystkie części będą nowe i ze sobą kompatybilne.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest jednak, tak jak już wspominaliśmy, kupienie wszystkich potrzebnych podzespołów i samodzielne złożenie naszego komputera. Podzespoły jakich będzie potrzebował nasz komputer do gier będą takie same jak w normalnym komputerze biurowym – ich cena będzie jednak trochę wyższa.

Pierwszym elementem jaki komputer do gier musi posiadać, to oczywiście procesor. To na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze procesora, to liczba jego rdzeni oraz wątków, częstotliwość taktowania, ilość pamięci podręcznej a także generacja procesora.

jaki komputer do gier

Drugim podzespołem, którego będziemy potrzebowali, to pamięć RAM. Będziemy w tym przypadku zwracać uwagę oczywiście głównie na pojemność karty – w przypadku komputera do gier musi to być co najmniej 12 gigabajtów, a najlepiej żeby było to 16 GB RAMu. Musimy też zwrócić uwagę jaki typ pamięci kupujemy – czy będzie to DDR2, DDR3 czy najlepszy do celów gamingowych typ DDR4.

Bardzo ważna jest też karta graficzna. W końcu to ona będzie generowała obraz z gier i wysyłała go do monitora. W przypadku karty graficznej oprócz modelu i marki bardzo ważna jest też pamięć RAM jaką dysponuje dana karta graficzna. Im więcej, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę również na taktowanie naszej karty graficznej. Wyższe taktowanie będzie oznaczało, że nasza karta jest wydajniejsza.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here