Jaki alkomat

0
1263
badanie na alkohol

Alkomat jest urządzeniem, które może kosztować od 200 zł do nawet kilku tysięcy. Są to pieniądze, które większość osób chce spożytkować dobrze i kupić odpowiedni dla siebie sprzęt. Wybór odpowiedniego alkomatu, może zależeć od kilku czynników.

Alkomat to urządzenie, którego celem jest badanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (nie jest to to samo co ilość alkoholu we krwi).
Alkomaty można podzielić na kilka kategorii:
– alkomaty półprzewodnikowe, które są najtańszymi modelami możliwymi do wyboru. Z racji ich niskiej ceny, nie są to urządzenia dokładne i wynik może być mylący. W ich budowie są tzw. sensory półprzewodnikowe, które niestety łatwo ulegają rozkalibrowaniu.
– alkomaty elektrochemiczne, które są lepsze od półprzewodników. Jednak idzie to w parze z większą ceną. Są za to dokładniejsze, bardziej czułe oraz cechują się dłuższą żywotnością.
– alkomaty spektrometryczne, które są zarówno najdroższe, jak i najdokładniejsze. Ich działanie opiera się na podczerwieni.

Aby wybrać idealny alkomat, trzeba dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami. Inne modele będą odpowiednie dla osób prywatnych, a inne dla firm lub policji które chcą badać wiele osób, w krótkim czasie.

jaki alkomat

Jaki alkomat?

Przy wyborze alkomatu, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Przede wszystkim, bardzo ważny jest producent. Firmy, które są na rynku od wielu lat, są sprawdzone. Dodatkowo, powinno się unikać kupowania urządzeń z nieznanych źródeł. Może okazać się, że gdy ze sprzętem wystąpią jakieś problemy, nie będzie dało się doprosić o reklamację.
Na wielu stronach z elektroniką, jest możliwość wystawiania opinii. Dobrze jest zwrócić na nie uwagę, szczególnie na takie, które się powtarzają (np. że dany alkomat sprawdza się idealnie). Należy jednak pamiętać, że te opinie piszą ludzie, którzy mogą się mylić, więc powinno się zachować mimo wszystko pewien dystans.

Kolejnym ważnym parametrem, jest ilość pomiarów pomiędzy kalibracjami. W niektórych trzeba robić kalibracje co 300 pomiarów, w innych co kilka tysięcy. Alkomaty należy kalibrować mniej więcej raz w roku. Jeśli nie planujemy dokonywać pomiarów bardzo często, nie ma potrzeby kupowania sprzętu o większej żywotności.
Z racji, że alkomaty należy kalibrować średnio raz w roku, trzeba znaleźć informację o koszcie kalibracji danego urządzenia. Zdarza się, że sprzęty w podobnych cenach mają diametralnie różne ceny kalibracji.
Dla większych organizacji lub policji, istotny będzie czas oczekiwania pomiędzy pomiarami. Jeśli danym alkomatem chcemy badać większą grupę ludzi, należy zwrócić na to uwagę.

Na pewno inwestycja osoby prywatnej w dobrej jakości alkomat, opłaci się. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką mamy ilość alkoholu we krwi, badanie może okazać się ważne. W Polsce dopuszczalne jest 0,2 promila. Przekroczenie tej wartości, niesie za sobą konsekwencje. Jeśli dana osoba ma między 0,2 a 0,5 promila, popełnia wykroczenie, za które grozi do 6 miesięcy pozbawienia prawa jazdy oraz grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł. Ilość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila, jest klasyfikowana jako przestępstwo. Grożą za nie surowe kary – zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od roku do nawet 10 lat, grzywna, lub kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

alkomat

Osoba, która potrzebuje alkomatu tylko do użytku osobistego, powinna przy wyborze zwrócić uwagę na koszt przyszłych kalibracji oraz dokładność pomiarów. Trafnym wyborem może okazać się urządzenie z czujnikiem elektrochemicznym w granicach. Może ono kosztować w granicach 300 – 500 zł.

Duże firmy lub policja, powinny skupić się oczywiście na innych parametrach niż osoby prywatne.
Warto zastanowić się nad kupnem modelu, który posiada świadectwo wzorcowania. Potwierdza wiarygodność pomiarów alkomatu, co może być jednym z dowodów w rozprawach sądowych.
Pomocny będzie również tryb bezkontaktowy. Służy on jedynie do badania wstępnego, ale pozwala zaoszczędzić czas na wymianę ustników. Dokładny wynik otrzymamy dopiero po badaniu alkomatem z ustnikiem.

Przy wyborze alkomatu, należy zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz poczytać o różnych modelach. Trzeba pamiętać, że inny model będzie odpowiedni dla osoby prywatnej, a inny dla firmy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here