Jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć

0
1879
ćwiczą na siłowni

Lato coraz bliżej a Ty z pewnością chcesz dobrze wyglądać na plaży w swoim stroju kąpielowym, prawda? Karnet na siłownie już kupiony, to świetnie! Pozostaje tylko pytanie – co dalej? Co robić kiedy już przebierzesz się w swój strój sportowy i staniesz przed ogromem maszyn i sprzętu służącego do ćwiczeń, jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć?

Każdy z nas chciałby osiągnąć zdrową i szczupłą sylwetkę sportowca lub znanej gwiazdy w jak najkrótszym czasie i przy minimalnym wysiłku i chociaż „minimalny wysiłek” jest tu pojęciem względnym, to jednak do osiągnięcia efektów ważne jest, by wiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać i jak robić to poprawnie. Wiele siłowni zatrudnia trenerów personalnych, którzy przekażą nam wiedzę odnośnie rodzaju aktywności oraz odpowiednim jego wykonywaniu. Wiedza specjalistów jest nieoceniona, ale zanim zabierzemy się za ćwiczenia sami powinniśmy zapoznać się z podstawowymi pojęciami.

jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć

Warto na początek dowiedzieć się ile czasu powinien zająć nam przeciętny trening, ponieważ za krótkie wykonywanie ćwiczeń poskutkuje brakiem efektów, a za długa aktywność może przysporzyć nam problemów takich jak przetrenowanie a nawet bolesne kontuzje, które szybko mogą spowodować niechęć a w cięższych przypadkach zawieszenie naszych ćwiczeń na długi okres czasu, co gryzie się z naszym początkowym założeniem, by jak najszybciej schudnąć. Optymalny i zdrowy dla naszego organizmu czas ćwiczeń zależy od intensywności ćwiczeń, jednak średnio powinno to być od 40 minut do godziny, dzięki temu organizm zacznie spalać tłuszcz, którego tak bardzo chcemy pozbyć w czasie pobytu na siłowni.

Sama aktywność jednak nie przyniesie efektów, należy pamiętać także o zbilansowanej diecie o odpowiednim deficycie kalorycznym, ważne będzie też utrzymanie tempa utraty wagi, które wynosić 0,5 kilograma tygodniowo. Jeżeli dopuścimy do szybszej utraty wagi grożą nam problemy z metabolizmem naszego organizmu. Skoro mamy już za sobą podstawowe pojęcia na temat tego, jak bezpiecznie odbywać aktywność na siłowni możemy przejść do tematu, czyli jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć. Pierwszym typem i jednym z bardziej efektywnych będzie trening aerobowy, który jest także jednym z najpopularniejszych typów ćwiczeń, nazywany jest także ćwiczeniami tlenowymi.

Polega on na wykonywaniu aktywności, która podnosi nasze tętno do około 120-130 uderzeń na minutę, dzięki czemu możemy liczyć na szybsze spalanie tłuszczu. Do tego typu ćwiczeń wykorzystuje się zwykle bieżnie, jednak istnieją także inne urządzenia, więc jeśli nie lubimy biegania, bądź nie pozwala na to nasze zdrowie trening ten można wykonać także na rowerku, orbitreku czy ergometrze. Alternatywą dla ćwiczeń aerobowych może być trening FBW czyli Full Body Workout, jest to bardziej kompleksowa forma treningu, poza redukcją tłuszczu pozwala także zwiększyć naszą siłę oraz zbudować masę mięśniową.

wioślarz

Trening ten polega na ćwiczeniach wielostawowych, na których ćwiczymy wszystkie partie mięśniowe naszego ciała, pamiętajmy też o rozgrzewce przed treningiem siłowym, co pozwoli nam uniknąć kontuzji. Ważne także będzie rozciąganie, które pozwoli na optymalny rozwój mięśni, poza tym należy zwrócić szczególną uwagę na poprawnym wykonywaniu konkretnych ćwiczeń. Najlepszą metodą będzie rozpoczęcie z mniejszymi ciężarami, by stopniowo dokładać obciążenie kiedy już nabierzemy większego doświadczenia w wykonywaniu konkretnej aktywności.

Przy treningu Full Body Workout należy pamiętać o przerwach po dniach treningowych, które możemy odbyć poprzez aktywny wypoczynek, dobrym pomysłem będzie więc szybszy spacer bądź pływanie na basenie. Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością czasu wolnego czasu możemy połączyć oba typy treningów, czyli wykonywać je naprzemiennie w jeden dzień trening siłowy FBW, a drugi trening aerobowy, spowoduje to szybszy efekt chudnięcia i chociaż moglibyśmy w ten sposób ćwiczyć siedem dni w tygodniu, to nie należy przesadzać. Zbyt częsta aktywność fizyczna może prowadzić do przetrenowania organizmu oraz urazów i kontuzji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here